Neprehliadnite

Všetko čo potrebujete vedieť o vakcíne proti COVID-19

Očkovanie proti COVID-19 spolu s efektívnym testovaním a preventívnymi opatreniami sú základnými podmienkami na to, aby sme dostali pandémiu pod kontrolu. S niekoľkými nádejnými kandidátmi na vakcíny, niektorými, ktoré sú predmetom preskúmania na schválenie a vakcínami Pfizer-BioNTech, Moderna a Oxford-AstraZeneca, ktoré už boli schválené na použitie mnohými prísnymi národnými regulačnými orgánmi, vstúpila súťaž o bezpečnú a účinnú očkovaciu látku do novej fázy.

Kedy bude COVID-19 vakcína pripravená?

Vyvinúť bezpečnú a efektívnu vakcínu zaberá čas, ale vďaka bezprecedentnej investícii do výskumu a vývoja medzinárodnej spolupráce, mohli vedci vyvinúť vakcínu proti COVID-19 v rekordnom čase, stále zachovávajúc prísne, regulačné, na dôkazoch založené normy a štandardy.

31. decembra 2020 Svetová zdravotnícka organizácia WHO uviedla Pfizer/BioNTech COVID-19 mRNA vakcínu (BNT162b2) na núdzové použitie, čím sa stala prvou vakcínou, ktorú WHO od prepuknutia pandémie začiatkom minulého roka núdzovo odobrila. WHO Emergency Use Listing Procedure (EUL) je postup schvaľovania a uvádzania nelicencovaných vakcín na trh, v prípade núdzového stavu. Konečným cieľom je urýchliť dostupnosť týchto výrobkov ľuďom, ktorí boli postihnutí mimoriadnou udalosťou v oblasti verejného zdravia.

Momentálne je vo vývoji viac ako 200 dodatočných kandidátov na vakcínu (56 v klinickom a 166 v predklinickom štádiu vývoja), s mnohými klinickými skúškami.
Mnoho z týchto kandidátov na vakcínu sa nachádza vo Fáze III – posledný krok pred schválením vakcíny.

Avšak, je dôležité pamätať na to, že cesta od vývoja vakcíny k jej licencii, následnej hromadnej výrobe a širokému použitiu je dlhá. Keď vakcína získa požadované schválenie, potom len bude kritické jej včasné a rovnocenné sprístupnenie tak, aby sa dostala k tým, ktorí ju najviac potrebujú. Toto je krok, v ktorom prichádza UNICEF a jeho partneri.

UNICEF, v spolupráci s PAHO Revolving Fund a COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX Facility) využije svoje jedinečné skúsenosti ako najväčší nákupca vakcín na svete.

Ako sa COVID-19 vakcíny vyvíjajú?

Vakcíny účinkujú napodobňovaním infekčného agensa – vírusu, baktérie alebo iných mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Toto učí náš imunitný systém  proti nemu reagovať rýchlo a efektívne.

Vakcíny to tradične robia zavedením oslabenej formy infekčného agens, ktorý umožňuje nášmu imunitnému systému si ho zapamätať. Náš imunitný systém ho tak môže rýchlo rozpoznať a bojovať proti nemu skôr, ako ochorieme. Presne takto sú niektoré súčasné vakcíny COVID-19 navrhnuté.

Ďalšie potenciálne vakcíny, ktoré sú momentálne vyvíjané, používajú nové koncepty, ktoré sa nazývajú RNA a DNA vakcíny. Namiesto zavádzania antigénov (látka, ktorá spôsobuje, že náš imunitný systém produkuje protilátky), vakcíny RNA a DNA dodávajú nášmu telu genetický kód, ktorý je potrebný, aby mohol imunitný systém produkovať samotný antigén.
Viac informácií o vývoji vakcíny COVID-19 nájdete na stránkach WHO a CEPI.

Je vakcína proti koronavírusu bezpečná?

Každá krajina má regulačné orgány, ktoré dohliadajú na bezpečnosť a účinnosť vakcín ešte skôr ako sú hromadne používané. WHO globálne koordinuje niekoľko nezávislých technických orgánov, ktoré hodnotia bezpečnosť vakcín pred aj po ich zavedení. Vakcíny, ktoré WHO schváli na použitie, prešli prísnymi testami a klinickými skúškami, aby sa preukázalo, že sú bezpečné a účinné v boji s chorobami. Aj keď sa vakcíny proti COVID-19 vyvíjajú čo najrýchlejšie, môžu získať požadované regulačné schválenia iba vtedy, ak zodpovedajú prísnym normám bezpečnosti a účinnosti.

Čo je to COVAX?

Access to COVID-19 Tools (ACT) je globálna spolupráca zameraná na urýchlenie vývoja, produkcie a spravodlivého prístupu k testom COVID-19, liečbe a vakcínam. COVAX,  si kladie za cieľ urýchliť vývoj a výrobu vakcín proti COVID-19 a garantuje férový a spravodlivý prístup k nim,  pre každú krajinu sveta.

Úlohou globálnej iniciatívy COVAX je neustále sledovať vývoj COVID-19 vakcín  s cieľom určiť najvhodnejšieho kandidáta na vakcínu. Iniciatíva spolupracuje s výrobcami, aby ich motivovali k rozšíreniu svojej výrobnej kapacity skôr, ako vakcíny dostanú licenciu.

Robí sa to preto, lebo výrobcovia sa zvyčajne zdráhajú riskovať významné investície potrebné na rozšírenie výrobných závodov na vakcíny, kým vakcína nie je odobrená. Ale v súvislosti so súčasnou pandémiou by to viedlo k oneskoreniam a nedostatku vakcín po tom, ako budú vakcíny licencované.

Kedy bude vakcína dostupná v mojej krajine?

Vo viacerých krajinách sveta, vrátane Slovenska, už prebieha distribúcia vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Akonáhle ktorýkoľvek zo súčasných kandidátov na vakcínu proti COVID-19 úspešne podstúpi klinické skúšky, preukáže sa, že vakcína je bezpečná, efektívna a získa regulačný súhlas, dostupné dávky sa pridelia všetkým krajinám zoskupených v COVAXe pomocou štandardizovaného alokačného vzorca, proporcionálneho na ich celkovú veľkosť populácie.

Veľký globálny dopyt spôsobí to, že nie všetci budú môcť dostať vakcínu. Bude trvať mesiace, možno aj roky, kým sa zabezpečí dostatočné množstvo vakcín.

Aby došlo k obmedzeniu dopadu COVID-19 na fungovanie zdravotných a sociálnych systémov, prvou prioritou bude očkovanie pracovníkov v zdravotníctve a spoločenských prostrediach ako ako sú napríklad školy. Ďalšia očkovacia dávka umožní krajinám očkovať vysoko rizikové skupiny.

Kto bude mať prístup k vakcíne proti koronavírusu?

Aktuálnym cieľom je v rámci plánu COVAX, do konca roku 2021 sprístupniť 2 miliardy dávok vakcíny. To by malo byť dostatočné množstvo na ochranu pracovníkov v zdravotníctve a sociálnej oblasti, ako sú učitelia a taktiež tých, ktorí sú globálne v najväčšom riziku infekcie alebo smrti. Bude to obrovský úspech, ale pravdepodobne v počiatočnej fáze očkovania nebude dostatok dávok na rozsiahlejšie použitie. To znamená, že bude dôležité pokračovať v dodržiavaní preventívnych opatrení na ochranu vás, vašej rodiny a komunity, vrátane fyzického odstupu, pravidelného umývania rúk a používania rúšok.

Malo by moje dieťa dostať vakcínu proti COVID-19?

Podľa plánu COVAX sú počiatočné dávky vakcín zasielaných do krajín určené pre zdravotníckych a sociálnych pracovníkov a ľudí, ktorých zdravie koronavírus vysoko ohrozuje, napríklad starších ľudí a ľudí s ťažkými ochoreniami a je nepravdepodobné, že by sa dostali k deťom. Táto časť populácie je prioritizovaná z toho dôvodu, aby sa zabránilo zvyšovaniu morbidity následkom koronavírusu a ochránil sa zdravotnícky systém, ktorý slúži všetkým.

Je však dôležité ubezpečiť sa, že vaše dieťa je naďalej pravidelne očkované bežnými vakcínami.

Ako môžem chrániť svoju rodinu, kým dostanem vakcínu proti COVID-19?

Tu sú niektoré preventívne opatrenia, ktoré môžete urobiť vy a vaša rodina, aby ste sa vyhli infekcii:

  • Ruky si umývajte často, mydlom a vodou alebo použite dezinfekciu na ruky.
  • Udržujte medzi sebou a ostatnými vzdialenosť minimálne 2 metre.
  • Ak máte vy alebo vaše dieťa horúčku, kašeľ, ťažkosti s dýchaním alebo iné príznaky podobné COVID-19, vyhľadajte lekársku pomoc.
  • Vyhýbajte sa preplneným miestam, stiesneným a uzavretým priestorom so slabým vetraním a skúste sa na verejnosti fyzicky dištancovať od ľudí.
  • Noste na verejnosti rúška. Rúška pravidelne vymieňajte (jednorázové), resp. perte (látkové).
  • Všetky vnútorné priestory udržiavajte dobre vetrané.

 

ZDROJ:  www.unicef.sk

Vyberáme z našej ponuky:

Pridaj komentár